Porada na dziś

„Jeśli zatroszczysz się o siebie, to taki przykład zobaczą dzieci”

Niezwykle ważne jest, by dziecko nauczyło się traktować poważnie swoje pragnienia. Staje się to łatwiejsze, jeśli damy mu przykład. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, jednak aby efektywnie pomagać innym musimy najpierw zadbać o siebie. Pedagożka Justie Mol w swoich publikacjach podaje przykłady czynności, zachowań dzięki, którym łatwiej będzie nam wygospodarować czas dla siebie:

– zarezerwuj czas dla siebie w kalendarzu, może to być przeczytanie książki, kąpiel relaksująca, wypicie filiżanki ulubionej herbaty itp. nie odkładaj tego na później,

– wyraźnie powiedz „nie” jeśli czegoś nie chcesz, inni zauważą w twojej postawie stanowczość rezygnując z dalszych próśb o zmianę decyzji,

– jeśli źle się czujesz powiedz to i poproś dzieci, by ci pomogły lub zrobiły coś dla ciebie.

– przyjmuj pomoc z otwartymi rękami, jeśli nikt jej nie proponuje poproś o nią,

– w trudnych chwilach udzielaj sobie rad tak, jakbyś radził/radziła przyjaciołom.