Depresja w okresie dorastania
Okres dorastania jest jednym z najbardziej specyficznych okresów w procesie rozwoju człowieka. To właśnie wtedy w znaczącym stopniu wzrasta ryzyko występowania zaburzeń depresyjnych. Amerykański psychiatra Aaron Beck przedstawił objawy depresji charakterystyczne dla tego okresu rozwoju. Poniżej znajduje się ich krótki opis, zachęcamy do zapoznania się.
Symptomy emocjonalne – nastolatek wyraża nastrój depresyjny przez agresję, rozdrażnienie, złość i wybuchy gniewu, a smutek, który u dorosłych jest podstawowym symptomem, schodzi na drugi plan. Często zaobserwować można również tzw. huśtawkę nastrojów i pewną nadwrażliwość, które prowadzą do poczucia odrzucenia i bycia nieakceptowanym. Poza tym u osób dorastających w bardziej intensywny sposób przejawia się lęk i niepokój z towarzyszącym im poczuciem beznadziejności i głębokiej rozpaczy.
Deficyty poznawcze – podstawowe zniekształcenia w myśleniu u nastolatków to: niska samoocena, postrzeganie przyszłości w czarnych barwach, przekonanie o własnej beznadziejności, a także negatywne wyobrażenia dotyczące własnego ciała (szczególnie u dziewcząt). Ponadto, można zauważyć katastrofizowanie konsekwencji negatywnych zdarzeń oraz selektywność, polegającą na dostrzeganiu tylko tego, co jest negatywne.
Deficyty motywacyjne – występuje narastająca utrata zainteresowań oraz odczuwania przyjemności (anhedonia), prowadząca aż do całkowitej utraty radości z życia, która rozpoczyna się zazwyczaj od jakiegoś jednego obszaru (najczęściej szkoły) i rozprzestrzenia się na wszystkie dziedziny życia. Brak radości z życia towarzyskiego prowadzi do powolnego wycofywania się z kontaktów interpersonalnych, aż do całkowitej izolacji dotyczącej niejednokrotnie również środowiska rodzinnego.
Objawy somatyczne – do najczęstszych objawów somatycznych zalicza się: utratę apetytu i zaburzenia snu, które w konsekwencji prowadzą do utraty wagi oraz stanu ciągłego zmęczenia i osłabienia. Zaobserwowano także dosyć często występujące uporczywe bóle głowy, brzucha oraz mięśni.
Symptomy behawioralne – pojawiające się często napady złości, które prowadzą do kłótliwości oraz werbalnej agresji. Zaobserwować można także często występujące zachowania destrukcyjne, które mają zniwelować wewnętrzny ból oraz są niejednokrotnie rodzajem ucieczki od bolesnego uczucia przygnębienia i beznadziejności.