Przyjaciele Zippiego
Szanowni Rodzice i Opiekunowie, Mamo, Tato, Babciu, Dziadku!
W bieżącym roku szkolnym w naszej placówce realizujemy program profilaktyczny promujący zdrowie i dobre samopoczucie dzieci. Nazywa się Przyjaciele Zippiego. Jest adresowany do dzieci w wieku 5-9 lat i ma na celu jak najlepsze przygotowanie dzieci do radzenia sobie z problemami i wyzwaniami, przed jakimi stają na co dzień w szkole i w domu. Dzieci, poprzez czytanie opowiadań, rozmowy, gry i zabawy, będą się uczyły rozpoznawać i wyrażać swoje uczucia, rozwiązywać konflikty w sposób konstruktywny, nawiązywać przyjaźnie i utrzymywać dobre relacje z innymi, a przede wszystkim, jak radzić sobie na co dzień z trudnościami i problemami.
Przyjaciele Zippiego, to międzynarodowy program, który jest realizowany w wielu krajach na całym świecie. W Polsce został wprowadzony w 2005 r. i uzyskał rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dotychczas już ponad 200 tysięcy dzieci w szkołach i przedszkolach w całym kraju korzystało z tego programu i wszyscy są zgodni co do przydatności tego typu zajęć dla małych dzieci.
Program Przyjaciele Zippiego został zbudowany na założeniu, że jeśli wyposażymy małe dzieci w podstawowe kompetencje społeczno – emocjonalne i nauczymy je jak sobie radzić z trudnościami i problemami – to będą korzystać z tych umiejętności w całym swoim życiu, a szczególnie w okresie dorastania. Przeprowadzane badania ewaluacyjne pokazały, że udział w programie Przyjaciele Zippiego pozytywnie wpływa na osiągnięcia szkolne, a także jest pomocny przy przekraczaniu progu szkolnego.
Uczestnicząc w zajęciach programu Przyjaciele Zippiego dzieci zyskują poczucie kompetencji, wiarę w siebie i swoje możliwości, a także rozwijają podstawowe kompetencje społeczne i emocjonalne – co stanowi wspaniały kapitał na całe życie.
Zajęcia odbywają się regularnie, w klasach 1-3 w poniedziałki, w klasie 0 w środy, przez kolejne 24tygodnie. Co jakiś czas będę Państwu przesyłać ćwiczenia, które będą nawiązywały do tematu danej części, a które można wdrożyć w codzienność (np.stojąc w kolejce do kasy, czekając na posiłek w restauracji itp.)