Trudny wbór ósmoklasity – które liceum, a może technikum?

Wybór liceum czy szkoły zawodowej, to zadanie, które spędza sen z powiek większości ósmoklasistów w naszym kraju. Nie jest to proste, ponieważ na to czy zostaniem przyjęci do wybranej szkoły wpływa wiele czynników:

– oceny z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego oraz z wybranych przedmiotów powiązanych z profilem klasy licealnej/ technikum

– punkty z egzaminów ósmoklasisty,

– dodatkowe punkty za wolontariat (liczba punktów przyznawana przez szkołę ponadpodstawową)

– dodatkowe punkty za testy organizowane i przeprowadzane przez wybrane licea.

Nauka w szkole ponadpodstawowej trwa 4 lata, dlatego drogi ósmoklasisto już teraz warto zweryfikować swoje możliwości w uzyskaniu punktów z ich minimalną liczbą wymaganą przez wymarzone liceum. Większość liceów proponuje różne profile klas od biol – chemu po typowo humanistyczne przedmioty. Zastanów się, z których przedmiotów uzyskujesz najlepsze wyniki, a co ważniejsze nauka których sprawia Ci przyjemność. Jest to bardzo ważne, abyś przez wspomniane 4 lata nie męczył się ze znienawidzonymi przedmiotami, ledwo wyciągając oceny dostateczne. Poniżej link do progów punktowych z poprzedniego roku.

Niemniej ważny jest przyszły wybór studiów i zawodu, o którym marzysz. Odpowiednie przygotowanie się do matury jest kluczowe, aby się to spełniło.

Przy wyborze szkoły bardzo pomocne są dni otwarte, podczas których można odwiedzić placówkę, poznać nauczycieli i uczniów. Poniżej link z informacjami o dniach otwartych warszawskich liceów.

Młodzież nie żyje samą szkołą!  Przy wyborze liceum/technikum warto zwrócić uwagę na dojazd. Jeśli zajmuje on ponad godzinę może to niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie organizmu. Niedospanie, stres związany z tym czy zdążysz na zajęcia, utrata czasu, który mógłby być wykorzystany na odpoczynek, sport, zajęcia dodatkowe może mieć niekorzystny wpływ na Twoją sprawność  intelektualną i fizyczną.

Okres nauki w szkole ponadpodstawowej to czas wszechstronnego rozwoju, dorastania do dorosłości, usamodzielniania się, dlatego warto znaleźć się w odpowiednim dla siebie miejscu.